Menu
copyright
Copyright © 2006 Paliwa
Design By Jeremy D.

Węgiel brunatny

Węgiel brunatny jest skałą osadową która powstała z obumarłych szczątków roślinnych. Skała ta zawiera od 62 do 75 procent węgla pierwiastkowego. Szacuje się, że węgiel brunatny powstał w erze kenozoicznej, a dokładniej w trzeciorzędzie, z obumarłych roślin, które uległy zwęgleniu bez dostępu atmosferycznego tlenu.

Jednym z użyć węgla brunatnego jest zastosowanie jako paliwo opałowe. Jednakże jego wartość opałowa jest dużo niższa od wartości opałowej węgla kamiennego, gdyż wacha się ona między 7,5 a 21 MJ/Kg. Węgiel brunatny jest jednym ze źródeł energii, które nie są odnawialne.

Węgiel brunatny jest dzielony na wiele możliwości. Jednym z tych sposobów jest podział ze względu na wielkość ziarna. W tym podziale wyróżniamy 7 sortymentów. Drugim podziałem jest podział z uwagi na twardość. Tutaj występują dwa typy: pierwszy - miękki, który jest wydobywany przeważnie w kopalniach odkrywkowych; drugi to twardy najczęściej wydobywany w kopalniach podziemnych.

Węgiel brunatny może być używany tylko w najbliższym otoczeniu kopalni. Powodem tego jest skłonność mokrego i zapopielonego węgla brunatnego do zbijania się w masę trudną do rozładowania podczas transportu. Co więcej węgiel ten w zimie bardzo często zamarza. Z tego powodu większość elektrowni zasilanych węglem brunatnym jest umiejscowiona w bliskim sąsiedztwie kopalń tego surowca. Węgiel brunatny w tym przypadku dostarczany jest do elektrowni przy pomocy przenośników taśmowych. Jedynie elektrownia Konin jest zaopatrywana w węgiel brunatny doprowadzany z kopalni za pomocą odpowiedniej kolei przemysłowej.

W Polsce węgiel brunatny wydobywany jest w Zagłębiu Turoszowskim, Bełchatowskim, Konińskim i Sieniawie Lubuskiej. Podstawowe miasta wydobywcze węgla brunatnego to Bełchatów, Konin, Turek, Koło, Bogatynia oraz Turów. Natomiast perspektywiczne złoża węgla brunatnego znajdują się w Gubin-Mosty-Brody oraz Legnica-Prochowice-Ścinawa. W tym drugim przypadku przewiduje się, że jest to największe złoże węgla brunatnego w Europie, a nawet na świecie.

Wydobycie węgla brunatnego w Polsce jest około 2-krotnie mniejsze niż wydobycie węgla kamiennego. Także w tym przypadku można zauważyć tendencję spadkową, gdyż w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym roku wydobyto 63 miliony ton tego surowca, a już dwa lata później o 3,5 miliona ton mniej. Polska znajduje się na 6 miejscu wśród państw wydobywujących węgiel brunatny. Polskę poprzedzają Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Australia i Grecja.