Menu
copyright
Copyright © 2006 Paliwa
Design By Jeremy D.

Ropa naftowa

Ropa naftowa - zwana przez jednych olejem skalnym, przez innych czarnym złotem jest ciekłą kopaliną, w skład której wchodzą między innymi węglowodory gazowe, zarówno stałe i ciekłe bituminy z małymi ilościami tlenu, azotu, siarki jak również innych zanieczyszczeń. Jako główny surowiec przemysłu chemicznego ma bardzo duże znaczenie dla globalnej gospodarki. Ponadto ropa naftowa jest najważniejszym surowcem energetycznym.

Sugeruje się, że ropa naftowa ma pochodzenie organiczne, czyli powstała z obumarłych szczątków roślin i zwierząt, gromadzonych pod powierzchnią morza z małą ilością różnych okruchów mineralnych. Ropa naftowa powstaje z wyżej wymienionych składników, jeżeli zajdą następujące czynniki powodujące jej przeobrażenie takie jak: dobrze dobrana temperatura, odpowiednie środowisko redukujące, działalność bakterii oraz pierwiastków radioaktywnych, jak również wiele innych czynników których nie sposób tu wyliczyć.

Ropa naftowa jest wydobywana prawie na całym świecie. I tak, w Azji jest to zwłaszcza teren Zatoki Perskiej, Syberia oraz Morze Kaspijskie. Ponadto duże pokłady ropy naftowej znajdują się w Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, w północnej Afryce oraz na terenie Ameryki Środkowej i Północnej. Stosunkowo małe złoża tego surowca znajdują się również w Polsce.

Ropa naftowa pochodząca z Zatoki Perskiej zaspokaja aż 30 % światowego zapotrzebowania. To zaś oznacza iż kraje nad Zatoką Perską są głównymi eksporterami tego surowca i w praktyce to oni dyktują wartość rynkową tego surowca. Przykładowo na 3,5 miliarda ton ropy naftowej wydobytej w 2002, Arabia Saudyjska wydobyła aż trzysta dziewięćdziesiąt pięć milionów ton, Rosja trzysta osiemdziesiąt, a Stany Zjednoczone dwieście dziewięćdziesiąt pięć.

W Polsce pierwsza kopalnia tego surowca powstała już w 1854 roku. Inicjatorem jej budowy był Ignacy Łukasiewicz. Kopalnia ta była zbudowana w miejscowości Bóbrka niedaleko Krosna. 2 lata później powołano do życia pierwszy w Polsce zakład, który destylował ropę naftową. Mieścił się on w Ulaszowicach. W 1884 roku powstała w Gorlicach rafineria, która współcześnie jest zaliczana do jednych z najstarszych na świecie.

W Polsce wydobycie ropy naftowej zlokalizowane głównie jest w Zagłębiu Pomorskim, Karpackim Zagłębiu Roponośnym, które skupia Krosno, Jasło i gorlice, Barnówku niedaleko Dębna oraz na szelfie, gdzie jest wydobywana spod dna Morza Bałtyckiego.

Wyróżniamy kilka podziałów ropy naftowej. Są to między innymi podział ze względu na ciężar właściwy, skład chemiczny, zawartość żywic, parafiny, siarki i wiele innych, których nie ma potrzeby wypisywać.