Menu
copyright
Copyright © 2006 Paliwa
Design By Jeremy D.

LPG

Nazwa LPG wywodzi się z języka angielskiego, gdzie skrót ten rozwija się w Liquefied Petroleum Gas. LPG jest gazolem, który to oznacza różne mieszaniny butanu i propanu, gdzie słowo"różne" odnosi się do zmiennych proporcji wyżej wymienionych gazów. Chociaż LPG jest używany w formie gazu to przechowywany jest w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem w formie cieczy.

LPG bardzo dużo zastosowań. Jednak najczęstsze to zastosowanie jako paliwo zarówno do silników i kuchenek gazowych jak i do kotłów służących do centralnego ogrzewania. Stosowany jest także jako nośnik różnorakich kosmetyków w aerozolu.

LPG produkowany jest w trakcie procesu rafinacji ropy naftowej, gdyż jest po prostu produktem ubocznym wyżej wymienionego procesu. Stosunkowo niewielkie ilości LPG są otrzymywane z gazu ziemnego, najczęściej podczas uruchamiania każdego z nowych odwiertów.

W temperaturze około 21 stopni Celsjusza LPG jest gazem. Jednakże w tej samej temperaturze ale pod ciśnieniem od 2.2 atm do czterech atmosfer skrapla się. Zwykłe butle gazowe zawierają LPG pod ciśnieniem mniej więcej sześciu atmosfer i napełniane są tylko w 85 procentach objętości. Powodem tego jest zabezpieczenie przed możliwością rozerwania butli podczas rozszerzania się cieczy podczas zmiany jej temperatury.

LPG odkryto, a raczej uzyskano w 1910 roku. Jako pierwszy osiągnął to Walter Snelling. Już dwa lata później LPG zaistniało w sprzedaży jako paliwo stosowane do kuchenek gazowych.

Główne zastosowanie LPG znujdujemy w zasilaniu silników benzynowych, gaźnikowych zawierających jedno oraz wielopunktowe układy wtryskowe. Jednakże aby korzystać z LPG należy zakupić dość kosztowną instalację gazową, której koszt oscyluje w granicach 1500 - 4000 złoty. Można jeszcze powiedzieć, że choć instalacja jest droga to przy stale rosnących cenach paliwa jej koszt zwraca się w przeciągu 2 do pięciu lat (w zależności od częstości jazdy). Pojazdy z instalacją gazową są zobligowane korzystać w części z benzyny, która jest potrzebana na rozruch i rozgrzanie silnika. W tym momencie pojawia się wytłumaczenie zróżnicowania cen instalacji gazowych. Droższe instalacje same przełanczają się z benzyny na gaz, gdy silnik uzyskuje odpowiednią temperaturę i odpowiednie obroty. Natomiast tańsze wymagają ręcznego przełanczania z benzyny na gaz i odwrotnie.

Wśród instalacji gazowych występuje pięć generacji. Są to:

I generacja to instalacja mieszalnikowa bez możliwości regulacji składu;

II generacja jest udoskonaleniem I, czyli skład miszanki jest już regulowany elektronicznie;

III jest już całkowitą nowością, gdyż zastosowano instalację wielopunktową, która jest zasilana ciągle gazem w formie lotnej;

IV jest udoskonaleniem III, czyli zasilanie odbywa się przez zawory sterowane elektronicznie;

V generacja opiera się na wtrysku sekwencyjnym ciekłego gazu.

Duża popularność w Polsce LPG jako paliwa wynika z jego ceny, która oscyluje na poziomie 45 % ceny benzyny. W innych państwach na popularność LPG ma również wpływ fakt, iż LPG jest o wiele bardziej ekologiczne w porównaniu z benzyna.

LPG ma bardzo dużą liczbę oktanową, która mieści się w przedziale między 90 a 120 oktanów. Ale liczba oktanowa nie jest wykorzystywana przy ocenie jego własności antystukowych. Do tego stosujemy liczbę metanową, która dla LPG używanego jako paliwo samochodowe wynosi od 60 do 80.