Menu
copyright
Copyright © 2006 Paliwa
Design By Jeremy D.

Benzyna

Benzyna jest jednym z najważniejszych rodzajów paliwa. Używana jest głównie do silników spalinowych napędzających m.in. samochody, samoloty, motory i wiele innych pojazdów silnikowych. Czasami jest wykorzystywana jako rozpuszczalnik.

Benzyna składa się głownie z węglowodorów alifatycznych, których liczba atomów węgla oscyluje od sześciu do 12. W składzie chemicznym benzyny można doszukać się również małych ilości węglowodorów aromatycznych oraz nienasyconych.

Benzyna podczas spalania się uwalnia energię, która jest dostarczana silnikowi. Ze względu na spalanie benzyny w silnikach w bardzo krótkich odstępach czasu, proces taki musi przebiegać tak szybko jak to tylko możliwe i powinien mieć miejsce w całej objętości wszystkich cylindrów silnika. Jest to możliwe dzięki mieszaniu benzyny z powietrzem tuż przed planowanym wstrzyknięciem jej do cylindra. Ogromny wpływ na spalanie ma skład chemiczny benzyny, który jest pośrednio zależny od składu chemicznego ropy naftowej, z której powstaje benzyna. Zdolność poprawnego spalania benzyny w silniku jest określana przez tak zwaną liczbę oktanową.

paliwo

Aby poprawić własności benzyny używanej w charakterze paliwa silnikowego, można dodać małe ilości nie przekraczające 1 % odpowiednio dobranych związków chemicznych. Pomiędzy rokiem tysiąc dziewięćset trzydziestym a tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym najczęściej dodawanym składnikiem był czteroetylek ołowiu. Taką benzynę nazywano etyliną. Jednak spalanie takiej mieszanki wiązało się z emisją do środowiska bardzo toksycznych oraz rakotwórczych tlenków ołowiu. Z tego powodu mniej więcej w połowie lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku wyprodukowano nowe mieszanki, czyli tzw. benzyny bezołowiowe. W tych mieszankach odnajdujemy małe ilości węglowodorów oraz eterów aromatycznych, które powodują poprawę liczby oktanowej. Jednakże owe węglowodory i etey aromatyczny nie spalają się do końca w silniku. Dlatego też jest konieczność montowania katalizatorów platynowych w układzie wydechowym na których związki te są wypalane całkowicie.

Drugim co do ważności zastosowaniem benzyny jest rozpuszczalnik. I tak, wyróżniamy jego 2 rodzaje. Jednym z tych rodzajów jest benzyna ekstrakcyjna czyli lekka, która jest odrzucana w trakcie procesu otrzymywania benzyny paliwowej ze względu na zbyt mała zawartość atomów węgla. Następnie taka benzyna jest poddawana oczyszczeniu za pomocą płukania z wodą. Proces ten nazywa się ekstrakcją, co też wyjaśnia jej nazwę. Następnym rodzajem jest benzyna lakowa czyli ciężka, która z kolei jest odrzrucana ze względu na zbyt dużą zawartość atomów węgla.